A játszóház ott van rögtön a bolt és a gyógyszertár mellett, el sem lehet téveszteni. Az óriási ablakon át éppen a hajóra látni, fedélzetén mindig nagy a nyüzsgés. Csíkos pulóveres „fedélzetmesterek” terelgetik a kis matrózjelölteket. Péntek délután fél négykor még csak néhány kis vendég jön-megy odabent. Kettejüknek a hajón van fontos dolga: Balázs irányba állítja a kormánylapátot, Lilla a vacsorához fogja a halakat. Nem sokkal később a kormányos jelenti a nagypapának, hogy minden rendben, hamarosan kikötnek. Közben az utolsó hal is Lilla horogára akad. – Nagyi, vihetjük a konyhába! – kiáltja.
Az ilyen jelenetek mindennaposak a játszóházban, amelynek nagytermét félig betölti a fából ácsolt nagy hajó. Nemcsak a fedélzeten, a hajófenékben is van mit felfedezni, nem véletlen, hogy ez a gyerekek kedvenc játszóhelye.
Hogy még izgalmasabbá tegyék a hajózást, a pedagógusok egy matrózpróbán dolgoznak. Varga Tünde pszichológus, az egyik „fedélzetmester”az előtérben megmutatja a matrózjelöltek rajzolt igazolványait, ezekbe minden próba teljesítése után egy-egy pecsét kerül majd. – Kisebbeknek és nagyobbaknak külön feladatokat tervezünk – meséli, miközben előveszi a matrózpróbához készülő nagy könyvet, amit maguk rajzolnak, festenek és írnak. A hajón kívül persze akad egy csomó más érdekes dolog is a játszóházban. Ott van például a háromdimenziós szoba, amelyet színes tüllfüggönyökkel lehet elválasztani. Legbelül, a konyhában ketten-hárman is sertepertélhetnek egyszerre, főzhetnek anyunak, apunak. Hanna a kisasztalnál éppen feltálalja a gesztenyéből készült vacsorát. Középen sárkányosat lehet játszani, vagy királykisasszonynak beöltözni. Kívül bábfigurák várják, hogy valamelyik mesében megelevenedjenek. Paraván is van, ami mögé elbújhatnak a bábosok.
Egy szobával arrébb kézműveskedni lehet, a „fedélzetmesterek” mellett barkácsfüzetek, könyvek is segítik a gyerekeket és felnőtt kísérőiket az alkotásban. A körben sorakozó karácsonyi lapok árulkodnak: javában folyik már az ünnepi készülődés.
A nagyteremben, a bejárat melletti falon kék halacskák úszkálnak, hamarosan valamilyen furfangos feladat hordozóivá válnak. – Itt mindennek van valamilyen funkciója, semmit nem teszünk csak úgy ki – mondja Varga Tünde.
Az olvasó-társasozó sarokban könyvek, társasjátékok, kisebb-nagyobb kirakók sorakoznak a polcokon. A recepciós pult mögötti kis helyiséget szőnyeg borítja, a polcokon szép rendben várakoznak az építőkockák. Minden vendég ismeri a három fontos szabályt: belépés csak váltócipőben, játékokat a helyükre tenni, és vigyázni mindenre, hogy legközelebb is jó legyen a játék.
– A játékidő két óra, egyszerre tizenöt gyerek és hozzátartozója lehet bent – magyarázza Knizner Anikó, a Pitypang Óvoda vezetője, a Családi Játszóház megálmodója és fő „fedélzetmestere”. – Mióta megnyitottunk, szinte mindig telt ház van. Mindenki belépőkártyát kap, már majdnem hatszázan regisztráltak, sok köztük a törzsvendég. Hozzáteszi, a családi játszóház nem gyerekmegőrző; ahogy a nevében is benne van, a családokat várják ide közös játékra.
A vendégkönyv bejegyzései arról tanúskodnak, nagyon is szívesen jönnek ide a telepiek. Sokan írják és mondják, hogy itt olyan új és jó minőségű játékokat próbálhatnak ki, amilyenekkel sem otthon, sem az intézményekben, sem az átlagos játékboltokban nem találkoznak.
A játszóházi program (031-es projekt) a Mi Havannánk pályázat részeként, az Európai Unió és az önkormányzat finanszírozásával valósul meg, és a Pitypang Óvoda pedagógusainak működtetésével ingyenesen vehető igénybe.
Nyitva tartás 2011 januárjától • Kedd, szerda, csütörtök: délelőtt 9.00–12.00, Baba Ház (ajánlott 3 éves korig) Kedd–péntek: délután 14.30–18.30, óvodásoknak és kisiskolásoknak (3–9 éves korig) • Szombat: 9.00–13.00 • Vasárnap: 14.00–18.00 10
Forrás: Totálkép, Halló Havanna hírlevél